Zaprezentuj się z klasą

 

Wprawdzie poruszałam już temat business dress codu, ale dzisiaj postanowiłam skupić się bardziej na najważniejszym, bo pierwszym etapie jaki pokonujemy na drodze do sukcesu – rozmowie kwalifikacyjnej.

Aby wypaść jak najlepiej i zrobić pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy ważnych jest kilka kwestii, nie tylko w ramach samego wyglądu. To jak jesteś odbierana jest uwarunkowane również Twoim zachowaniem i nastawieniem do tematu. Poniżej kilka wskazówek, które dobrze jest znać zanim złożysz CV.

Szukaj pracy zgodnej z Twoimi oczekiwaniami i zainteresowaniami.

To ważny aspekt. Ubiegając się o taką pracy wkładasz w to działanie więcej pozytywnej energii i już na samej rozmowie przekazujesz tę energię pracodawcy. Entuzjazm jest tutaj Twoim dużym sprzymierzeńcem.

Przygotuj się

Postaraj się poczytać coś na temat firmy, w której chcesz pracować. Zapoznaj się z jej profilem, aby na rozmowie pokazać, że masz świadomość charakteru miejsca, dla którego chcesz poświęcać swój czas i energię.

Mów prawdę

Staraj się być prawdziwa. Nie znaczy to, że masz od razu wyrzucać wszystkie swoje żale i poglądy na każdy temat. Chodzi o to,  by pytanie o powód, dla którego chcesz tu pracować nie wprawiło Cię w zakłopotanie a odpowiedź na nie była szczera. Im bardziej starasz się ubarwić wypowiedź chcąc przypodobać się pracodawcy tym większe ryzyko zaplątania się. To nie służy Twojemu wizerunkowi.

Nie kłam w CV

Pamiętaj, że to, co napiszesz w podaniu stanie się tematem rozmowy. Kłamiąc, na dzień dobry fundujesz sobie stres przed rozmową. Ponad to wiadomo, że kłamstwo ma krótkie nogi. Porażką byłoby stracenie pracy zaraz po tym jak ją zdobyłaś.

Bądź punktualna

Staraj się przygotować tak, aby zminimalizować ryzyko spóźnienia się (wstając wcześniej, przygotowując rzeczy wieczorem). Niemniej wypadki chodzą po ludziach. W takiej sytuacji koniecznie informuj pracodawcę o sytuacji od Ciebie niezależnej. Fakt, spóźnisz się, ale nie pozostawisz go w niepewności, która irytuje.

Wyłącz telefon

Dzwonki, smsy i wszystkie inne „Facebookopodobne” powiadomienia rozpraszają i nie służą rozmowie. Wyłącz więc telefon na czas spotkania.

Odpowiednio się ubierz

Pierwsze sekundy spotkania decydują o tym, czy ktoś Cię na dzień dobry polubi, czy raczej się zniechęci.

Podstawowa zasada – ma być schludnie i czysto. Ubrania wyprane, wyprasowane.

Odpowiednie kolory – najlepiej jasne,  odświeżą i odmłodzą. Unikaj więc depresyjnej czerni przy twarzy, która przytłacza i raczej źle się kojarzy. Chcąc wzbudzić zaufanie i profesjonalizm postaw na błękity i szarości, beże, granaty, butelkowe zielenie.

Delikatna biżuteria. Czerwone korale czy najnowsze trendy w postaci grubego łańcucha na szyi nie pomogą Ci w zdobyciu pracy. Postaw na klasyczne, subtelne zestawy np. w kolorze srebra lub delikatnego złota. Zasada jest prosta, nie masz wyglądać jak Sierotka Marysia, ale i nie jak sroka.

Materiały oddychające, luźne ubrania. Wskazówka szczególnie dla tych, którzy nadmiernie się pocą. Bawełna, len, wiskoza sprzyjają oddychaniu skóry.

Zadbana fryzura. Rozpuszczone bujne loki kojarzą się raczej z rozwiązłością niż profesjonalizmem. Postaraj się więc spiąć włosy.

Subtelny makijaż. Makijaż ma za zadanie odświeżyć, nadać kolorytu i zakryć mankamenty typu sińce pod oczami czy wypryski. Nic więcej. Mocne kreski czy świetliste powieki będą nieodpowiednie na tę okazję.

Czółenka? Niekoniecznie. Jeśli nie czujesz się komfortowo załóż na tę okazję klasyczne, eleganckie obuwie na płaskiej podeszwie. Komfort i elegancja mogą iść ze sobą w parze.

Jeżeli ubiegasz się o pracę poza placówkami państwowymi, bankami, kancelariami prawniczymi, gdzie dress code jest dość konserwatywny, możesz sobie pozwolić na swobodniejszy zestaw niż garnitur. Zawody artystyczne mają nieco więcej luzu w tym zakresie. Ubiegając się o pracę np. grafika czy projektanta warto podkreślić swoją indywidualność np. dołączając do stylizacji jakiś oryginalny dodatek w postaci apaszki, klamry od paska czy bardziej „odjazdowego” buta.

O ile strój nie powinien  krzyczeć to jednak postaraj się aby nie był nudny. W końcu oprócz tego, co masz do powiedzenia warto w jakiś sposób się wyróżnić na tle kandydatów. Unikaj więc banalnych stylizacji typu szara marynarka, szara spódnica , czarny but. To, co może nieco podkręcić wygląd to np. ciekawa lamówka w marynarce czy oryginalny zegarek. Dodatki są bardzo pomocne w tym przypadku. Szukaj ciekawych, ale nie krzykliwych deseni.

Tonuj zapachy. Perfumy powinny być lekkie, subtelne. Zbyt słodkie i ciężkie będą drażnić.

I na koniec, a właściwie początek, pamiętaj o uśmiechu. Nikt nie chce zatrudniać ponuraków 😉

Więcej o tym, czego unikać w stylizacjach biznesowych na: Alute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *